Gdy wpadną dodatkowe pieniądze, które zasilą domowy budżet

Wszyscy znamy powiedzenie, że pieniądz rządzi światem. Wszystko opiera się na pieniądzu i choć porzekadło głosi, że pieniądze szczęścia nie dają, to jednak wielu się zgodzi, że bez nich jest nudno.


Czym jest pieniądz?


Pieniądz jest prawnie ustalonym środkiem płatniczym. Pieniądz jest towarem, jest środkiem wymiany gospodarczej, w którym wyrażone są ceny i wartości różnych towarów. Inaczej mówiąc pieniądz jest materialnym środkiem, który można wymienić na coś innego, na przykład na towar lub usługę.
Pieniądz motywuje ludzi do działania, gdy pragną go pozyskać. Pieniądze są zarabiane, pozyskiwane, są wydawane, obraca się również pieniędzmi, oszczędza się je, inwestuje, rozdziela, itd.
Na świecie mamy pieniądz kruszcowy, który stanowią monety i pieniądz papierowy, czyli banknoty. Taki, czy taki posiada wartość, bo dzięki niemu możemy kupować wszystko co jest nam niezbędne do życia a także to, co nie jest konieczne ale chcemy to mieć.

Dodatkowe pieniądze w budżecie domowym

Budżet domowy stanowi nasz osobisty majątek, nasz domowy kapitał, którym dysponujemy według potrzeb i swojej woli. Pozyskujemy go poprzez pracę i zazwyczaj wiemy ile wynosi on miesięcznie. Dzięki takiej wiedzy możemy dzielić swój domowy comiesięczny budżet na tyle grup na ile wymaga nasza indywidualna sytuacja domowa. Wśród tych grup są cztery najważniejsze, jak:

  • budżet na życie
  • budżet na rachunki
  • budżet na wydatki różne
  • budżet będący naszymi oszczędnościami

Wszystkie te cztery grupy posiadają jeszcze podgrupy. I tak na przykład:

  • budżet przeznaczony na życie obejmuje pieniądze na wyżywienie, pieniądze na środki higieniczne oraz pieniądze na podręczne leki
  • budżet na rachunki obejmuje comiesięczne stałe rachunki a więc prąd, gaz, wodę, telefon, tv, opłatę internetową, bilet miesięczny lub paliwo, jak i często raty kredytu
  • budżet przeznaczony na potrzeby różne obejmuje wszystkie spodziewane, jak również niespodziewane wydatki. Do spodziewanych zalicza się Święta, urodziny, imieniny, jubileusze. Natomiast do niespodziewanych wszystkie inne wydatki, które dopadną nas niespodziewanie, bo na przykład ktoś zaprosi na wesele lub na chrzciny, albo wypadnie nieoczekiwany wyjazd, czy niespodziewana wizyta u lekarza i tak dalej.
  • ostatnia czwarta grupa budżetowa będąca oszczędnościami ma najmniej podgrup, bo pieniądze składowane w kopercie z napisem oszczędności są nienaruszalne na zwykłe cele. Mogą one posiadać określone cele, bo na przykład możemy odkładać je na nowe meble lub na samochód, czy na wczasy. Lecz równie dobrze nie muszą posiadać konkretnego celu. Po prostu je gromadzimy na wszelki wypadek, jako zabezpieczenie na przyszłość.
    Z oszczędnościami jest tak, że jedni mają oszczędności a inni nie mają.

Czy każdy może oszczędzać?

Wielu ludziom trudno jest oszczędzić nawet najmniejsze kwoty, gdyż życie jest drogie a nasze polskie zarobki nie należą do wysokich w Europie. Lecz mimo to wielu ludzi posiada mniejsze lub większe oszczędności. Dla wielu z nas jest ciekawe skąd się one u tych ludzi biorą tym bardziej, gdy rodzina nie ma wielu dochodów. Otóż ludzie ci potrafią zarządzać swoimi dochodami. W związku z tym wszystkie dodatkowe pieniądze, które wpłyną na ich konto przeznaczają na oszczędności, które w razie co zasilą domowy budżet i ponadto na co dzień dają komfort psychiczny, bo są swoistym zabezpieczeniem dla rodziny na tak zwany wszelki wypadek.

Z jakich źródeł mogą pochodzić dodatkowe pieniądze?

Dodatkowe pieniądze zasilające domowy budżet mogą pochodzić na przykład z nadgodzin, z dodatkowej pracy, z premii, z zaległych należności, z trzynastek, z nagród pracowniczych, z funduszu socjalnego, ze sprzedaży zbędnych rzeczy i jeszcze z wielu innych źródeł.
W każdej rodzinie każdego roku zdarzają się takie sytuacje, że wpadają dodatkowe pieniądze, które mogą być odkładane na koncie oszczędnościowym lub odkładane do skarbonki w domu. Tylko, czy każdy z nas potrafi je odłożyć i tym sposobem budować domowe oszczędności?