Czym lepiej płacić? Karta czy gotówka?

Wiele ludzi tyle samo opinii dotyczących czym lepiej płacić. Kłótnie pomiędzy prezesem Narodowego Banku Polskiego, który woli płacić gotówką a premierem, który najchętniej, by zlikwidował, gotówkę nie ułatwia, nam to dobrego wyboru. A ty, czym najchętniej płacisz w sklepach?

Płacenia i nasze oszczędności.

Jest pełno zwolenników płacenia gotówką i bardzo chętnie udzielają wywiadów i podają swoje argumenty, dlaczego wolą płacić gotówką. Wynika z owych analiz przez portal Banki24, że wiele namacalnych pieniędzy pozbywa się mało chętniej niż płatności kartą. Większą masz, też wiedzę ile zostaje, u Ciebie w portfelu niż na karcie. Dlatego, też budzi w nas opór wydawania pieniędzy, które możemy dotknąć i szybko przeliczyć niż wydając je z karty. Większość osób, które wolą, płatności gotówkowe też uważają, że więcej można zarobić niż pobieranie za posiadanie konta comiesięcznych pieniędzy i czasem zniknięcie właśnie pieniędzy bez podania przyczyny banku i odmową pracowników z banku o podanie szczegółów. Natomiast banki uważają, że lepiej, wtedy zaoszczędzisz, ponieważ posiadasz wszystko na biało i czarnym ekranie komputera czy swojego smartfona, a też zarazem uważają, że swój kapitał możesz pomnożyć przez oprocentowania na kontach oszczędnościowych. To jakich tu argumentów słuchać? Swoim w głowie, które Ci podpowiedzą najlepiej niż przypadkowi ludzie.

Zanim podejmiesz takową decyzję.

Musisz wiedzieć i ustalić gdzie najchętniej kupujesz i robisz zakupy. Czy to przez internet a może w sklepie stacjonarnym? Wtedy możesz wybrać najłatwiejszą trasę swoich pieniędzy i oszczędności. Pamiętaj, jednak o kilku przykrych incydentach, które mogą, się wydarzyć a są, to takie jak:

– Włamanie do domu.

– Zalanie domu.

– Kradzież.

– Zgubienie portfela.

– Zostawienie pieniędzy gdzieś gdzie się nie pamięta, gdzie je się zostawiło.

Kartę od razu możesz zablokować i Twoje środki nie znikną z konta, ale już gotówka przepadnie na zawsze. Jaki wybór podejmiesz po zastanowieniu się po takich incydentach?

Moim osobistym wyborem jest to i to. Lubię płacić gotówką i wiedzieć ile mam przy sobie, ale wówczas wypłacam, daną kwotę z karty a kartę zostawiam, w domu i idę na zakupy, wtedy wiem, że nie wydam za dużo pieniędzy. Twój wybór, jaki jest?

1 thought on “Czym lepiej płacić? Karta czy gotówka?

  1. Wiadomo gotówka gwarantuje większą prywatność, ale kartą płaci mi się po prostu wygodniej.

Comments are closed.