Największe rabunki w historii

8. Wielki napad na pociąg

Nie jest to największy rabunek stulecia, ale jeden z najbardziej kuriozalnych: w 1963 roku z poczty skradziono angielski pociąg przewożący 2,6 mln funtów. Bez przemocy i broni. Złodziejom się udało… ale postanowili zatrzymać się na odpoczynek w pobliskim gospodarstwie. Tam zaczęli grać w Monopoly, zostawiając swoje ślady i trop do naśladowania. W ciągu tygodnia zostali aresztowani i skazani na więzienie.

7. Kradzież diamentów w Antwerpii

100 milionów dolarów zostało skradzionych z centrum diamentowego w Antwerpii w schemacie, który był przygotowywany przez 3 lata. Miała miejsce w 2003 roku i została okrzyknięta rabunkiem stulecia… właśnie się rozpoczęła.

6. Napad na sklep z biżuterią w Paryżu

Tuż przed godziną zamknięcia czterech mężczyzn z bronią, perukami i przebranych za kobiety opróżniło sklep. Zabrano biżuterię o równowartości 85 milionów euro, a w związku z napadem aresztowano łącznie 25 osób.

5. Napad na lotnisko w Amsterdamie

Jeden z największych rabunków diamentów w historii miał miejsce na Schiphol w 2005 roku. Wartość szacowana jest na około 118 milionów dolarów. Czterech uzbrojonych mężczyzn zatrzymało ciężarówkę z diamentami, których przeznaczeniem była Antwerpia.

4. The Dar Es Salaam Bank

2007, Irak. Kilku strażników z banku w uciekło z około 282 milionami dolarów. Gdy robotnicy przybyli następnego ranka, zastali drzwi otwarte, a skarbiec pusty.

3. Londyński napad na Bonda

Przy pomocy zwykłego noża i na środku ulicy został okradziony kurier John Goddard, a powód? Miał przy sobie 292 mln funtów w obligacjach na okaziciela wyemitowanych przez Bank Anglii. Udało się odzyskać prawie wszystko.

Powiązany artykuł: Krótka historia o kradzieży stulecia – sprawdź!

2. Rabunek w Muzeum Gardnera w Bostonie

1990. Dzień Świętego Patryka. Podczas gdy miasto świętowało, dwóch złodziei przebranych za policjantów weszło do muzeum, „aresztowało” strażników i zabrało 13 dzieł wycenionych na 500 milionów dolarów. Napad pozostaje nierozwiązany.

1. Stéphane Breitwieser i Art.

Francuski kelner dokonał największego rabunku w historii. 239 dzieł sztuki, wycenionych na ponad 1 mld euro. Rabunek trwający 6 lat, w 172 różnych muzeach i dokonany tylko z miłości do sztuki, bo nie sprzedał żadnego ze skradzionych dzieł.  Trzymał je bezpiecznie… w domu swojej matki.