Jak przygotować się do zmiany pracy?

Twoja praca może zacząć Cię nudzić albo nie dawać Ci możliwości rozwoju. Wtedy mądrym wyborem jest poszukanie dla siebie czegoś nowego. Jeśli na poważnie rozważasz tę opcję, koniecznie musisz dowiedzieć się, jak podejść do tego profesjonalnie. Na tym etapie nie możesz popełniać błędów, bo skazujesz się na problemy finansowe i brak posady. Sprawdź koniecznie, o co musisz zadbać przed zmianą pracy.

Zapoznaj się z możliwościami rynku

Zapoznanie się z rynkiem daje Ci pełny obraz tego, jakie masz możliwości. To, na jaką pracę możesz się zdecydować, zależy od całej masy czynników. Twoja branża może obecnie przechodzić przez kryzys, o czym masz prawo nie wiedzieć, być może cały rynek pracy zmaga się z problemami, przez które nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego stanowiska. Koniecznie sprawdź także jak przygotować się do rozmowy o nową pracę. Tym wszystkim zainteresuj się jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zwolnieniu się. Czasami lepiej przeczekać jeszcze kilka miesięcy w pracy, za którą się nie przepada, niż ten czas spędzić na gorączkowym szukaniu czegokolwiek. Rozglądaj się za pracą i analizuj, czy obecne ogłoszenia są dla Ciebie interesujące.

Najpierw znajdź pracę, potem się zwolnij

O tej zasadzie pamięta niewiele osób. Jeśli sam z siebie decydujesz, że zmieniasz pracę, najpierw znajdź dla siebie nowe miejsce. W czasie wypowiedzenia przysługuje Ci wolne na okoliczności szukania posady, ale to niewielki czas. Poza tym nie możesz porzucać stanowiska, jeśli nie wiesz, co możesz robić w następnym etapie swojego życia. Pamiętaj, że tylko ostatecznie podpisana umowa gwarantuje Ci miejsce pracy. Ktoś może je obiecać, ale dopóki nie będziecie mieli oficjalnych dokumentów, nie musi spełniać swojego przyrzeczenia. Nie porzucaj też pracy w emocjach, bo możesz tego poważnie żałować. Znajdź dla siebie stabilne miejsce, jeśli opuszczasz porządne stanowisko.

Zgromadź oszczędności, żeby móc się utrzymać

Nigdy nie zwalniaj się, jeśli nie masz odłożonych oszczędności, które pozwolą Ci się spokojnie utrzymać przez trzy miesiące. Nigdy nie wiesz, co stanie się, kiedy porzucisz dotychczasową pracę. Możesz od razu znaleźć dla siebie coś nowego, ale zdarza się także, że ostatecznie nie uda Ci się podpisać nowej umowy. Wtedy oszczędności będą niezbędne, żeby szukać dalej. W przeciwnym razie będziesz musiał złapać cokolwiek, co pozwoli Ci zarobić jakieś pieniądze. Nie skazuj się na to. Jeśli jesteś specjalistą, powinieneś pracować w swoim zawodzie. Dlatego przed złożeniem wypowiedzenia odłóż na swoim koncie bankowym sumę, która Cię zadowoli.